Наскільки ЗМІ впливають на свідомість вінничан?


Наше сучасне життя неможливо уявити без медіа: преса, радіо, телебачення, інтернет, електронні додатки та програми для телефонів – усе це неподільні елементи існування людини XXI століття. Проте, усі вони виступають лише посередником між адресатом, яким є ЗМІ, та реципієнтом, яким є громадськість.

Наразі в сучасному суспільстві панує теза, що ті, хто володіє ЗМІ, володіють громадською думкою.
У наш час медіа здатні швидко і масово охоплювати найбільш широкі аудиторії, що дає їм можливість створювати порядок денний, тобто не лише повідомляти про події, а й визначати міру важливості новин для аудиторії, тим самим формувати суспільну думку українців, зокрема й вінничан, про події в Україні та світі.

Журналістика досягла неабияких висот протягом останніх кількох десятиліть. І, можливо, саме через це до неї виникає так багато питань. Ось наприклад: «Чи справді ЗМІ формують моє ставлення до тих чи інших соціально політичних процесів?» або «Як сильно медіа впливають на мій світогляд?». Відповіді на ці обидва питання будуть достатньо цікавими, особливо, якщо базуватися на соціологічних показниках.

З 20 по 26 січня 2021 року було проведено опитування серед вінничан щодо впливу медіа на їхню свідомість. Само опитування не є репрезентативним, але в цілому демонструє тренди медіаспоживання. Щоб впевнитись у правильності цих
трендів результати нашого опитування ми порівняли із загальнонаціональними соціологічними дослідженнями USAID-Internews та ГО «Детектор Медіа».

Регулярність перегляду матеріалів ЗМІ

Серед усіх опитаних - 98,2% респондентів, які отримують новини з медіа.

Більшість вінничан (54,5%) щодня переглядають або прослуховують ЗМІ, і лише трохи більше чверті (25,5%) містян це роблять час від часу, а майже десята частина опитаних (9,1%) дуже рідко слідкують за подіями в країні та світі.Велику перевагу мають вечірні випуски новин та програми, особливо на радіо, телебаченні та інтернет-ЗМІ, так як саме вони мають найбільші рейтинги та високу зацікавленість серед вінничан, оскільки найбільше переглядати матеріали медіа у Вінниці полюбляють ввечері (65,5%).


Яким типам медіа вінничани надають перевагу

Мешканці Вінниці найбільше надають перевагу загальнонаціональним ЗМІ та соціальним мережам – 80,0% і 78,2% відповідно. Цікавий факт, що кожен десятий (10,9%) переглядає російські ЗМІ, тому вони і досі мають певний вплив на свідомість вінничан.


Схожий результат було отримано у дослідженні, яке було проведене на замовлення ГО «Детектор Медіа» Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно із соціологічною службою Центру Разумкова, в якому лідерами серед джерел, де люди отримують інформацію про стан справ в Україні та світі, стали українське телебачення й інтернет-ЗМІ та соціальні мережі.

Найбільш популярними серед опитаних стали інтернет-ЗМІ, далі за ними йде телебачення та преса, а от найменше в попиті виявилося радіо.


Місцева вінницька преса має значну перевагу серед інших типів ЗМІ, а от серед радіо, і особливо телебачення та інтернет загальнонаціональні ЗМІ є безпереконливими лідерами. Серед вінничан близько 10% переглядають російське телебачення та інтернет-сайти, проте трохи менше частини опитуваних (40,2%) мають вплив іноземних інтернет-ЗМІ. Такий результат співпав з результатами дослідження USAID-Internews, де по всіх типах медіа, окрім друкованих, респонденти віддають перевагу загальнонаціональним ЗМІ замість регіональних, російських чи іноземних.

Найбільш популярні медіа серед вінничан

Значний вплив на мешканців Вінниці має місцева преса, так як до ТОП-3 друкованих ЗМІ увійшли "RIA" (25,5%), "33-й канал" (12,7%) та "Місто" (9,1%). Також до десятки популярної преси потрапили "Факты", "Вінниччина", "День", "Газета по українськи", "20 хвилин", "Вінницька газета" та "Бульвар Гордона".

Популярними радіостанціями вінничани назвали "Місто над Бугом" (18,2%) та "Такт" (12,7%), а третє місце розділили одразу 3 радіостанції – "Радіо НВ", "Хіт FM" та "Радіо Свобода". Також до десятки потрапили "UA: Українське радіо", "UA: Вінниця", "Kiss FM", "Люкс FM" і "Русское Радио Україна".Для мешканців Вінниці серед телеканалів є впевнений лідер, а саме "1+1" (52,7%), що співпадає з обома всеукраїнськими дослідженнями, про які ми вже згадували вище. До ТОП-5 увійшли такі загальнонаціональні телеканали, а саме, "ІСТV" (27,3%), "Україна" (21,8%), "Новий канал" (16,4%) та "СТБ" (14,6%). Також популярними телеканали виявилися "5 канал", "ВІТА", "24 канал", "Інтер" та "UA:Перший". Серед названих телеканалів також зустрічалися російські ("Первый канал", "Россия 1") та іноземні ("ВВС") телеканали.

Найбільше переглядають Інтернет-ЗМІ, в яких щороку зростає як популярність, так і достатньо серйозний вплив на аудиторію, зокрема й вінничан. Трійкою лідерів за переглядами стали "Новини Вінниці 20 хвилин" (23,6%), "Вежа" (18,2%) та "ТСН.ua" (14,6%). Також до десятки сайтів потрапили "Українська правда", "УНІАН", "24 канал", "Обозреватель", "Укр.нет", "ВВС Україна" та "Громадське". Не менш популярними серед вінничан стали російські ( "lenta.ru", "Russia Today" (RT), "РИА Новости Украина") та іноземні ("ВВС", "The Times", "Atlantic Council", "The Guardian") сайти.

Соціальною мережею, якою найчастіше користуються вінничани для отримання інформації про події в Україні та світі, став Telegram (76,4%). Також до трійки лідерів потрапили Facebook (65,6%) та Youtube (56,4%).


А от сторінки/групи/канали соціальних мереж, які найбільше переглядають вінничани, є "Вінниця News", "Громадське", "Новини України", "Онлайн Вінниця" та "Українська правда", проте як з’ясувалося, містяни називали дуже велику кількість різноманітних новинних інтернет-ресурсів, які вони зазвичай читають, дізнаючись новини у Вінниці, Україні та світі, тому як таких лідерів серед конкретних сторінок/груп/каналів немає.

Ставлення людей до різних видів контенту

З-поміж вподобань вінницьких реципієнтів немає чіткої одностайності. За результатами опитування можна стверджувати, що видами найпопулярнішого контенту є пізнавальний (74,5%) та розважальний (70,9%), тоді як політичним та соціальним цікавляться 56,4% та 63,6% відповідно. Цікаво, що серед тих, хто цікавиться соціальним та політичним контентом, показник людей, що опрацьовують матеріали, незалежно від розміру, дорівнює лише 21,8%. Тобто саме такий відсоток населення міста Вінниці має високий рівень проінформованості і одночасно опрацьовує переважно ту інформацію, якою найчастіше маніпулюють.


Безпосередній вплив

Найголовніше питання, що стоїть перед нами – з’ясувати, наскільки потужним є сьогодні вплив медіа на розум та свідомість громадян. Варто пам'ятати, що наслідками впливу можуть бути як позитивні речі, так і негативні. Зокрема, щодо негативних, в першу чергу потрібно згадати проблему дезінформації.

Ми поставили питання «Чи здатні ви самостійно відрізнити правдиву інформацію від фейків?». Було отримано 20% відповідей «так» та 50,9% з відповіддю «скоріше за все так». 10,9 % відповіли, що не знають і 18,2% обрали варіант «скоріше за все ні». Жоден не обрав остаточного «ні». При тому, що 18,2 % схиляються до того, що навряд чи зможуть відрізнити правдиву інформацію від фейку, а майже 11% відказали, що не впевнені, ці цифри є трішки менші за реальні.


За даними опитування USAID Interviews, більше третини населення ділилися із іншими неправдивими історіями про коронавірус, а понад 80% населення стикалися із дезінформацією під час карантину. Через це, недивним є показник довіри до медіа серед вінничан: 45,5% довіряють лише наполовину, а 43,6% довіряють частково. Серед зазначених причин можна виділити дезінформацію, «купленість» та замовні матеріали.Серед опитаних вінничан 56,4% сказали, що формують свої погляди стосовно суспільно важливих питань на основі думок родичів та друзів, також 87,3% обрали варіант «на основі власного досвіду та знань». Варто зазначити, що тих, хто спирається лише на власний досвід та ігнорує інші чинники – лише 5,5%. 41,8% серед опитаних заявили, що формують свій погляд на суспільні процеси і на основі матеріалів ЗМІ, при цьому 52,7% обрали варіант «думки експертів».


Здається, що ЗМІ практично не мають реального впливу через низький рівень довіри. Але наступний показник змусить засумніватися. На питання «Як ви вважаєте, чи є ЗМІ необхідним та важливим джерелом для розуміння світу?» позитивну відповідь дали 81,8 % опитуваних. Тобто хоча лише 41,8%, за своїми позиціями, формують власні думки на основі ЗМІ, більше 80 відсотків вважають ЗМІ необхідними. 

Чому так? Ймовірно через те, що це єдиний засіб забезпечення постійної та оперативної подачі інформації, який, до речі, одночасно є чинником формування власної позиції. Це наштовхує на думки, що вплив ЗМІ справді потужний, оскільки залежність від їх продукції надзвичайно висока. 

А чи здатне щось в таких умовах замінити ЗМІ? Деякі реципієнти зазначали, що з часом медіа можуть бути замінені інтернетом через недобросовісність останніх, хтось називав блогерів чи соціальні мережі. А хтось вважає, що їх ніщо не здатне замінити. Отже, єдиної позиції знову немає. Але в дійсності мова навряд-чи буде йти про абсолютне зникнення ЗМІ та виходження на передній план блогерства та соціальних мереж (ми не говоримо про сторінки ЗМІ у соціальних мережах).

Медіа – основне джерело інформації для суспільства, хоча воно далеко не завжди є чесним та об`єктивним. Лише такий соціальний інститут, як ЗМІ, має фізичні та правові можливості збирати інформацію, правильно її обробляти та подавати в маси потрібні дані з належною швидкістю та відсутністю упередженості.

Що ми маємо сьогодні?

Вплив ЗМІ - надзвичайно потужне явище, що здатне спровокувати серйозні зміни у практично будь-якій сфері життя людей. Результати проведених опитувань довели, що таке явище справді існує і є більш реальним, ніж здається на перший погляд.

Майже усі вінничани отримують новини із ЗМІ. Більше половини з них робить це щодня і лише трохи більше чверті час від часу. Вони надають перевагу загальнонаціональним ЗМІ та соціальним мережам. Місцева преса за популярністю значно переважає загальнонаціональну, при цьому один з десяти вінничан отримує інформацію з російських новин. В якості ТОП-3 найбільш популярних друкованих ЗМІ можна виділити “RIA”, “33-й канал” та “Місто”, найпопулярнішим телеканалом залишається “1+1”, а найпоширенішою серед читачів соціальною мережею є Telegram. З поміж інших соціальних медіа також є і російські, що досі мають значний вплив на нашу свідомість.

Відсутність довіри та бажання обрати інші джерела інформації (окрім медіа) не зменшують потужності впливу, оскільки, як показують результати кількох соціологічних досліджень, існує своєрідна соціальна залежність, котра не зменшується із погіршенням ставлення до ЗМІ. Також спроби почати користуватися альтернативними джерелами інформації не зможуть повністю відкинути у минуле медіа, оскільки такі джерела не здатні забезпечити функціонування механізмів отримання, обробки та подачі інформації через відсутність зовнішньої правової та внутрішньої етичної регуляції.

Майбутні тенденції впливу медіа на вінничан

Загальнонаціональні ЗМІ та соціальні мережі продовжать зберігати свої позиції щодо переваги отримання інформації про події в Україні та світі, а соцмережі в найближчі роки ще більше збільшать свій вплив і матимуть всі шанси в майбутньому обігнати загальнонаціональні ЗМІ як за масовістю аудиторії й за швидкістю поширення інформації, та і за довірою суспільства.

Радіо та преса будуть продовжувати втрачати конкурентність перед іншими типами ЗМІ, проте для віддалених регіонів, маленьких містечок та сіл, вони будуть залишатися найдоступнішими та важливими для отримання інформації про нашу країну та світ.

Телебачення буде ще певний час зберігати свої позиції, особливо це стосується головних загальнонаціональних телеканалів «1+1», «ІСТV», «Україна», «Новий канал» та «СТБ», які будуть продовжувати конкурувати за увагу та довіру глядачів та намагатися зробити все можливе, аби більшість їх аудиторії не перейшло переглядати інтернет-сайти чи соцмережі.

А от інтернет-ЗМІ все більше буде використовуватися людьми для отримання інформації про те, що відбувається в їхньому населеному пункті, в нашій країні та планеті, що зробить їх впевненими лідерами серед всіх офіційних мас-медіа.

Проте всі традиційні ЗМІ будуть разом змагатися за свою аудиторію та довіру з соціальними мережами та месенджерами, що набувають щорічно шаленої популярності серед суспільства, а особливо дітей, підлітків та молодого покоління, яким швидше та зручніше ними користуватися, аніж прослуховувати радіо, читати друковану пресу чи переглядати телеканали або інтернет-сайти.

Засоби масової інформації – це потужний чинник впливу на світогляд людей. Сучасні медіа здатні серйозно впливати на свідомість своїх реципієнтів, що може призводити до змін грандіозних масштабів як у Вінниці так і в Україні та світі.

Популярні дописи з цього блогу

Резолюція круглого столу громадськості з проблем розробки та прийняття проекту обласної програми з розвитку громадянського суспільства Донеччини

Зачем Донецку бренд?

Боротьба з дезінформацією, фейками та інформаційна безпека у світовому контексті. Нормативно-правова база країн світу