Інститут масової інформації: "Серед мешканців Півдня і Сходу зменшується орієнтація на Росію та збільшується прихильність до нейтралітету у зовнішній політиці"

Фото: Інститут масової інформації
У зовнішній політиці майже у всіх досліджуваних областях Півдня і Сходу України прихильність до європейського вектору не змінилась, але зменшилась орієнтація на Росію (з 13% до 10% серед жителів 6 областей, де було проведено обидві хвилі опитування), також суттєво зросла частка прихильників дотримання «нейтральності» у зовнішній політиці (з 36% до 41% серед жителів 6 областей).

Про це свідчать результати опитування мешканців Півдня та Сходу України, яке було проведено у 2015-2016 та 2017 роках компанією GfK на замовлення Інституту масової інформації за підтримки Української ініціативи з підвищення впевненості (UCBI) та USAID.

Щодо бажаного сценарію розвитку подій для Донбасу – зросла (зокрема, у Донецькій та Луганській областях – суттєво зросла) частка тих, хто прагне повернення до відносин з Києвом у форматі, що був до початку конфлікту (з 30% до 34% серед жителів 6 областей, і зокрема з 21% до 30% у Донецькій (ПУТ) та з 18% до 41% у Луганській (ПУТ) областях).

Теледивлення у майже всіх зазначених областях знизилось (включно зі зниженням дивлення новин та аналітичних ток-шоу) порівняно з результатами першої хвилі опитування у грудні 2015 - січні 2016 року, а користування Інтернетом та соціальними медіа зросло (у т.ч. зросло використання сайтів соціальних мереж для отримання та поширення новин). 

Суттєвих змін у користуванні радіо не зафіксовано, спостерігається зниження читання друкованої преси, зокрема, задля отримання новин. 

Незважаючи на зростання користування Інтернетом та соціальними медіа, телебачення залишається основним джерелом новин для більшості опитаних. 

Кожен п’ятий житель (21%) восьми областей Сходу і Півдня України зауважує брак інформації про боротьбу з корупцією на місцевому рівні. Як показують дані дослідження ІМІ, місцеві медіа Півдня та Сходу України не задовільняють цю потребу. Кожна п’ята новина в регіональних медіа Півдня та Сходу України (до 20%) присвячена криміналу та нещасним випадкам. Тоді як про корупцію і протидію їй присвячено близько 1% від загальної кількості новин. 

Найбільше новин в місцевих медіа Півдня і Сходу України ґрунтуються на прес-релізах та повідомленнях офіційних структур — 39%. Ще для 31% новин джерелом інформації є власний кореспондент. Крім того, аналіз ІМІ показав, що станом на перший квартал 2017 року 5% новин у місцевих ЗМІ Півдня та Сходу України містили ознаки замовності. Найбільше таких новин було зафіксовано у Дніпрі (9%) та Миколаєві (7%), найменше — у ЗМІ Харкова і Херсона (по 2%).

Довідка:

Впродовж 2015-2017 проведено дві хвилі опитування, обсяг вибірки складав: для першої хвилі опитування у 6 областях у грудні 2015 - січні 2016: 13280 інтерв’ю, та 463 інтерв'ю методом телефонних інтерв’ю з дзвінками на мобільні телефони – на непідконтрольних уряду територіях (НПУТ) Донецької і Луганської областей. Для другої хвилі опитування у 8 областях у січні-лютому 2017 року: 14667 інтерв’ю, та 426 інтерв'ю методом телефонних інтерв’ю з дзвінками на мобільні телефони – на непідконтрольних уряду територіях (НПУТ) Донецької і Луганської областей.

Вибірка репрезентативна населенню кожної області за віком/статтю/розміром населеного пункту згідно з даними Державної служби статистики України станом на 1.01.2015 для першої хвилі та на 1.01.2016 для другої хвилі, вибірка респондентів з НПУТ відповідає вибірці аналогічного опитування 2016 року за статтю, віком, областю і типом населеного пункту для співставності даних.

Моніторинг місцевих ЗМІ Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Миколаєва, Херсона, Донеччини (Краматорськ та Маріуполь) та Луганщини (Сєвєродонецьк) тривав протягом січня-лютого 2017 року. У кожному регіоні експерти ІМІ аналізували новини у трьох друкованих медіа, чотирьох популярних інтернет-виданнях та двох телеканалах. Загалом, опрацьовано 2612 матеріалів друкованих ЗМІ, 4692 матеріали інтернет-ЗМІ і 650 матеріалів ТБ.